ESHA: veiling dressuurpaarden op 31 maart

Op zondag 31 maart wordt in De Molenheide in Schijndel de volgende editie gehouden van de European Sport Horse Auction. Dit keer wordt het een heel speciale aflevering: alleen maar dressuurpaarden. In totaal 45 gekeurde paarden, de meeste nog jong maar sommige ook ervaren op lichte tour-niveau, zoals de Diamond Hit-zoon Don’t Worry. De veiling wordt gecombineerd met de AES Hengstenkeuring op vrijdag 29 maart en de jaarlijkse hengstenshow op maandagavond 1 april.

De European Sport Horse Auction kent verschillende edities, allemaal georganiseerd door een team onder aanvoering van Dennis Swennen uit Peer. In eerdere edities waren het vooral springpaarden die een nieuwe eigenaar vonden, maar de dressuurpaarden die inmiddels verkocht werden, brachten Dennis en zijn broer Jurgen op het idee om ook een veiling daarvoor te organiseren.

“Als je een veiling alleen voor dressuurpaarden houdt, dan begeef je je in een andere wereld dan wij gewend zijn. Dressuurpaardenhandel is toch anders dan springpaardenhandel. We bieden 40 jonge paarden aan, van 2 tot 4, en vijf gereden paarden, bijna allemaal recht van de fokker. De meeste staan nou al een jaar bij ons op stal, waardoor we ze door en door kennen. Op vrijdag 29 maart kunnen de paarden bezichtigd worden, en ook uitgeprobeerd met rijden, op zaterdag overdag ook. Zondagmiddag gaan we veilen, dan wordt er niks meer geprobeerd. En dan willen we een veiling zonder flauwekul, we gaan alle paarden verkopen.”

Don’t Worry lichte tour (v. Diamond Hit)

Een veiling zonder flauwekul? “We hebben het bij onze laatste veiling meegemaakt, dat tien of vijftien mensen ons daarna benaderen: hoe is het met dat en dat paard, want die zal toch wel niet verkocht zijn. Ze zitten in de veiling de kat uit de boom te kijken en dan denken ze dat wij er daarna mee verlegen zitten. Helemaal fout. Bij ons wordt alles verkocht. En er zijn geen dressuurmensen bij betrokken. Eigenlijk passeren we de mensen die de dienst uitmaken in de dressuurpaardenhandel, de mensen die overal tussen zitten. Kijk, de gunfactor van die mensen hebben we toch niet, daar hoeven we dus geen rekening mee te houden. En mensen die onbehoorlijke bedragen vragen als commissie, daar doen we ook niet aan.”

Dennis realiseert zich dat veilingen steeds meer een naam krijgen: “Als je een veiling wilt organiseren om de show te maken, dan moet je stoppen, die komen als paddenstoelen uit de grond. Ik kan ze zo opnoemen bij al die veilingen: welke vooraf al verkocht zijn, welke terug zijn gebracht, noem maar op. En paarden kopen op veilingen, daar zitten vaak risico’s aan. Dat willen wij niet, het moet vertrouwd zijn. Daarom zijn alle paarden gekeurd door dierenarts Maarten Arts van Dierenartsenpraktijk De Meijerij. Als iemand interesse heeft, kunnen ze gerust contact opnemen en er is op eigen kosten altijd een keuring mogelijk door een eigen dierenarts. Maar er zit geen paard bij waar we iets verkeerds van weten.”

Adviseur van de broers Dennis en Jurgen Swennen is Kees van den Oetelaar, een ervaren rot in veilingen: “Ik heb altijd een hekel gehad aan meebieden. Tijdens de veiling in september heb ik nog gezegd tegen iemand die meebood: niet meebieden hier! Ik was in Den Bosch op de veiling en daar had ik toestemming van een Zweedse mevrouw om tot € 100.000 te gaan voor een jonge hengst. Toen ik zag dat de eigenaar aan het opbieden was, ben ik meteen gestopt. Dat is die flauwekul waar Dennis het over heeft. Ik probeer ze te steunen omdat ze het tot nu toe heel goed doen. Van de veiling in september weet ik zeker dat alle kopers blij zijn met hun paarden. Ik weet ook dat er heel veel zijn die hun paarden uit de veiling heel goed hebben kunnen doorverkopen. En ik weet dat de paarden allemaal zijn goedgekeurd. Maar ik weet ook dat de meest uitgebreide keuring eigenlijk weggegooid geld is, daar kun je beter de paarden van voeren. Je kunt net zo lang een aardappel schillen tot er niks meer van over blijft. Maar als mensen dat toch willen, mogen ze dat doen.”

De organisatie wil de European Sport Horse Auction laten uitgroeien tot een begrip: de plek waar je een paar keer per jaar vertrouwd en tegen een normale prijs een goed paard kunt kopen. Dennis Swennen ziet dat de aanpak zijn vruchten al afwerpt: “We zitten vol voor 31 maart. Toen we her en der hebben laten weten wat we gingen doen met de dressuurpaarden, was het programma in no time vol. We hebben ook goede voorwaarden: we vragen € 750,- van de inbrenger en 10% van de koper. En we spelen altijd open kaart, dat zijn mensen ook niet vaak gewend.”